Τίτλοι:

Συνέχεια αγωνιστικού κατήφορου για τη ΒΕΡΟΙΑ - Ηττήθηκε με 0-2 από την Νίκη Βόλου (Φωτορεπορτάζ)

Σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι για τη Βασίλισσα του Βορρά , με ιδανικές καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την προσπάθεια των παικτών της Βέροιας, έφυγαν με την πικρή γεύση της ήττας.

Ρεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Σε παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες δάφνες και με λίγες σχετικά ευκαιρίες , οι παίκτες της Νίκης Βόλου κατάφεραν να φύγουν με τους 3 βαθμούς , νικώντας με 0-2 και έχοντας χαμένες ευκαιρίες για την διεύρυνση του σκορ αλλά και τη Βέροια να έχει απωλέσει πέναλτι δύο λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος των φιλοξενουμένων.

Δύσκολη αναμένεται να είναι η συνέχεια για την Βέροια καθώς κάθε παιχνίδι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με δέουσα σοβαρότητα και να μοιάζει σαν τελικός , για να μη βρεθεί μπλεγμένη σε περιπέτειες και να διώξει τα όποια σενάρια και σκέψεις για υποβιβασμό.

1ο Ημίχρονο

Με τη Νίκη Βόλου να έχει ανούσια κατοχή στα πρώτα 15 λεπτά και να φτάνουμε στο 16ο λεπτό για να έχουμε την πρώτη φάση του αγώνα και μάλιστα για τους γηπεδούχους με όμορφο γύρισμα του Ορφανίδη μέσα από την περιοχή και την άμυνα την Νίκης Βόλου να απομακρύνει σε κόρνερ, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο επερχόμενος Γιουκούδης.

Στο 24ο λεπτό πάλι η Βέροια , με ωραία προσπάθεια του Στίκα και σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, απείλησε το τέρμα της Νίκης Βόλου, με τον γκολκίπερ να μπλοκάρει εύκολα.

Έπρεπε να περάσουν 29 ολόκληρα λεπτά για πραγματοποιήσουν την πρώτη καλή φάση στα καρέ της Βέροιας οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας, καθώς η γυριστή κεφάλια επιθετικού του Παναγιωτίδη αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Βενετικίδη.

Τρία λεπτά αργότερα αδύναμο σουτ του Γαβριηλίδη από καλή θέση, έφυγε αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι του Βενετικίδη.

Στο 36ο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αυτή τη φορά με δυνατό ευθύβολο σουτ του LUCIANO το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Βενετικίδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό , πολύ καλή κίνηση με την μπάλα από τον Κάσσο και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε καλή θέση μπλόκαρε και πάλι ο Βεντικίδης.

Τελευταία φάση πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα για τη Βέροια, με τον Μπλέτσα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ της Νίκης Βόλου.

2ο Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας , μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν με τον Κυριακίδη , ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 60ο είχαμε τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου, καθώς μετά από σέντρα από τα πλάγια και εξουδετερωμένο τον Βενετικίδη, σουτ επιθετικού της Νίκης Βόλου από τη μικρή περιοχή έφυγε πάνω από το οριζόντιο, διατηρώντας το μηδέν στο παιχνίδι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, η παίκτες της Νίκης Βόλου δεν αστόχησαν και με πλασέ Γαβριηλίδη από τη μικρή περιοχή , η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του Βεροιώτη τερματοφύλακα γράφοντας το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα η Βέροια είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια , κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ορφανίδης σημαδεύοντας όμως το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 67ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για Νίκη Βόλου να διπλασιάσει τα τέρματα της, με την μπάλα μετά από κόντρα και σύγχυση στην περιοχή της Βέροιας να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

Δυνατό σουτ του Παναγιωτίδη στο 83’ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Βέροιας.

Δύο λεπτά αργότερα και ενώ η Βέροια έμοιαζε παραδομένη , γυριστή κεφαλιά του ολομόναχου Γαβριηλίδη σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής , δεν βρήκε στόχο , πετώντας μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι.

Στο 88’ όμως ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά δεν αστόχησε και έκανε το 0-2 που έμελλε να είναι  και το τελικό αποτέλεσμα.

Βέροια (ΜΠΑΞΕΒΑΝΟΣ): ΒΕΝΕΤΙΚΙΔΗΣ, ΜΟΥΧΑΛΗΣ (ΚΑΤΣΟΥΚΗΣ 84′), ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΣΤΙΚΑΣ, ΜΠΛΕΤΣΑΣ (ΙΣΑΑΚΙΔΗΣ 77′), ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ,ΚΑΨΑΛΗΣ, ΜΠΟΥΟΛΙ (BAIDOO 61′), ΙΩΑΝΝΟΥ (ΜΠΕΛΕΒΩΝΗΣ 61′), ΓΙΟΥΚΟΥΔΗΣ, ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ.

Νίκη Βόλου (
ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): BAJIC, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΚΑΣΣΟΣ, ΛΟΓΑΡΑΣ (ΓΡΟΜΗΤΣΑΡΗΣ 89′), ΑΝΔΡΕΟΥ, ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ (ΜΕΤΣΕ 89′),  ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, LUCIANO (ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ 60′), ΚΡΗΤΙΚΟΣ (ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ 70′), ΤΖΙΩΡΑΣ (ΚΡΙΜΙΤΖΑΣ 89′).