Τίτλοι:

Μεγάλη νίκη για τις Κορασίδες του Ζαφειράκη Νάουσας επί των πρωταθλητριών Ελλάδος του Φίλιππου Βέροιας με 20-18

Μεγάλη νίκη πέτυχε το τμήμα Κορασίδων του Ζαφειράκη Νάουσας, το Σάββατο 4/2, στο ΔΑΚ Νάουσας, όπου και κέρδισε τις περσινές πρωταθλήτριες Ελλάδος, της ομάδας του Φιλίππου Βέροιας με σκορ 20-18.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Μπροστά στους γονείς και τους φίλους τους, που βρέθηκαν στο "κλειστό" της Νάουσας, οι αθλήτριες του Ζαφειράκη, με τις οδηγίες του προπονητή τους Φώτη Παπουτσή, πέτυχαν μια υψηλής σημασίας νίκη, στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος Κορασίδων ευθύνης της Ένωσης Σωματείων Χειροσφαίρισης Κεντρικής Μακεδονίας, κερδίζοντας το ντέρμπι της Ημαθίας.

Οι φιλοξενούμενες αθλήτριες του Φιλίππου Βέροιας, παρά το δυνατό τους ξεκίνημα που τους έδωσε το προβάδισμα 1-4 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά στο σκορ. Οι Ναουσαίες ανέβασαν ρυθμούς και από το 10ο κιόλας λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έως και τη λήξη του παιχνιδιού ήταν αυτές που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με σκορ 12-10 υπέρ του Ζαφειράκη, ενώ στη λήξη του παιχνιδιού η γηπεδούχος ομάδα της Νάουσας ήταν πάλι μπροστά με δύο γκολ διαφορά και σκορ 20-18. όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο γήπεδο, απόλαυσαν έναν εξαιρετικό αγώνα χάντμπολ και πάρα το δύσκολο της ώρας (14:00) αποζημιώθηκαν από το θέαμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-6, 7-7, 10-10, 10-10, 12-10 (ημίχρονο), 13-11, 15-11, 17-13, 18-15, 19-16, 20-18 (τελικό)

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: (Παπουτσής) Κασάπη, Ντερβίσι 2, Κυριακίδου 9, Αχμέτι, Αλαίτση 2, Ψαρρά 1, Κώστα 2, Τσαρνούχα Αν., Μαργκιοκάι 4, Μισιρλή, Χατζηιωαννίδου, Τσαρνούχα Δ., Ντόμπρενι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: (Χαραλαμπίδης, Δημητρίου) Δημητρίου 1, Σαρρηγιαννίδου 5, Κακαφίκα 3, Σιαράφη 1, Θεοδωρίδου 2, Βακαλφώτη 4, Καπετανάκη 2, Τσαγγαρού, Παπά, Παναγιωτίδου, Μεϊμαρίδου, Χαραλαμπίδου, Γκλαβινα, Φιλιππάκη, Επαμεινωντίδου, Λούπου.

Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 3/3 -4/5