Τίτλοι:

Κακή εμφάνιση της Βέροιας και ήττα με 1-2 από τον Μακεδονικό (Φωτορεπορτάζ) - ΗΜΑΘΙΩΤΙΚΗ ΓΗ

Κάτω υπό ιδανικές συνθήκες για την εποχή, για ποδόσφαιρο, διεξήχθη στο γήπεδο της πόλης της Βέροιας , ο αγώνας μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Μακεδονικού.

Φωτορεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στο 11ο λεπτό πήγε να δημιουργηθεί η πρώτη επικίνδυνη φάση για τη Βέροια, αλλά η συρτή σέντρα του Φασίδη μέσα από την περιοχή και από δεξιά όπως επιτίθεται η Βέροια, κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο 13ο λεπτό, το πρώτο καλό σουτ για τους φιλοξενούμενους βρήκε στα σώματα των παικτών της Βέροιας και κατέληξε σε κόρνερ, από όπου προήλθε και το 0-1 για τον Μακεδονικό, με σκόρερ τον Λεωνιδόπουλο , ο οποίος επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση μέσα από τη μικρή περιοχή , καθώς η άμυνα της Βέροιας βρίσκονταν σε σύγχυση.

Η Βέροια προσπάθησε να απαντήσει στο 17ο λεπτό με σουτ από τον Μπλεβώνη και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη.

Μεγάλη απόκρουση από τον Γουναρίδη, σε σουτ του Μπλεβώνη, κράτησε το μηδέν για το Μακεδονικό στο 35ο λεπτό.

Στο 40ο λεπτό μετά από μακρινή πάσα που δέχτηκε ο Ορφανίδης, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού και με όμορφο συρτό σουτ, έστειλε την μπάλα στην δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο ένα σουτ στο 45ο λεπτό, έξω από την περιοχή από τον Τσιλιγγίρη, αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Ένα πρώτο ημίχρονο, παρά τα δύο τέρματα που πέτυχαν οι δύο ομάδες , χωρίς ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με μικρή υπεροχή για την γηπεδούχο ομάδα.

2ο Ημίχρονο

Με το καλημέρα στο 2ο ημίχρονο, καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Παπαδόπουλος είπε όχι, στην πολύ καλή γυριστή κεφαλιά του Λισγάρα.

Στο 57ο λεπτό η πρώτη φάση για την Βέροια, με τον Ορφανίδη να σεντράρει λίγο πριν η μπάλα βγει έξω, αλλά ο επερχόμενος Μπουόλι, να μην μπορεί να βρει την μπάλα πέφτοντας στο έδαφος μέσα στη μικρή περιοχή, και τους οπαδούς των γηπεδούχων να φωνάζουν για πέναλτι.

Μεγάλη ευκαιρία για Βέροια στο 68ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Μπουόλι , ο Μπελεβώνης από πλεονεκτική θέση δε θα μπορέσει με κεφαλιά να βάλει μπροστά στο σκορ την “Βασίλισσα του Βορρά”, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Γουναρίδη.

Γκολ για τον Μακεδονικό στο 78ο , μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα πλάγια, ο Σιμόνι δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ξαναβάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Σουτ του Μπλέτσα έξω από την περιοχή στο 84ο λεπτό, στην αγκαλιά του Γουναρίδη.

Φάουλ στο 93’ λίγο έξω από την περιοχή για τη Βέροια και σε πολύ καλή θέση, η μπάλα στο τοίχος και κόρνερ , το οποίο πέρασε ανεκμετάλευτο και το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ νικήτρια με 1-2 , μπαίνοντας με το δεξί στο 2023.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΑΚΟΥΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΘΡΑΚΗΣ)

ΒΟΗΘΟΣ Α’: ΤΖΙΟΤΖΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΘΡΑΚΗΣ)

ΒΟΗΘΟΣ Β’ : ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΘΡΑΚΗΣ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ :ΤΟΜΑΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΘΡΑΚΗΣ)

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Μουχάλης (82’ Μπούζας), Στίκας, Μαραγκός, Ντουμάνης (83’ Ιωάννου),  Μπουκουβάλας, Μασούρας (93' Παπατζίκος), Ορφανίδης (63’ Μπλέτσας), Φασίδης, Μπελεβώνης, Μπουόλι.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Γαρύφαλος (88’ Κοτταρίδης), Σαραγιώτης, Μπρατσιάνη, Λεωνιδόπουλος, Σιμόνι (93’ Ταχματζίδης), Τσουκάνης, Λισγάρας, Τσιλιγγίρης (76’ Φεϊζι), Παναγιωτούδης, Σάντσεθ (46’ Ζαννάκης).