Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Επιβλητική νίκη του Πανσερραϊκού επί της Βέροιας με 1-3 (Φωτορεπορτάζ)

Την ήττα γνώρισε στο γήπεδο της από τον ανώτερο Πανσερραϊκό , η ομάδα της Βέροιας , σε ένα παιχνίδι όπου η Βασίλισσα του Βορρά στο μεγαλύτερο μέρος είχε παθητικό ρόλο, με τον Παύλο Δερμιτζάκη στην επιστροφή του ως αντίπαλος προπονητής στο γήπεδο της Βέροιας, να φεύγει νικητής.

Φωτορεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες δάφνες, αν εξαιρέσουμε τα τέσσερα γκολ που πέτυχαν οι δύο ομάδες, όπου τα τρία εξ΄ αυτών σημειώθηκαν από την άσπρη βούλα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Από την αρχή ο Πανσερραϊκός έδειξε ότι θα είναι αυτός, ο κυρίαρχος του αγώνα, και στο

4ο λεπτό ο Σιόντης επιχείρησε το πρώτο σουτ , το οποίο και έφυγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Σερραίοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, αλλά η εκτέλεση δεν ήταν το ίδιο καλή, με το τοίχος να βάζει στοπ στην πορεία της μπάλας προς την εστία.

Ξανά απειλητικοί οι παίκτες του Πανσερραϊκού στο 19ο λεπτό, καθώς δημιούργησαν αρκετά επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της Βέροιας με τον καλύτερο τους παίκτη, τον Kanis, να επελαύνει από τα πλάγια, να πασάρει στον επίσης πολύ καλό Said και αυτός με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι να απειλεί την εστία του Παπαδόπουλου , ο οποίος σε καλή θέση μπλόκαρε την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κέρδισαν ακόμη ένα κόρνερ , με τον Μούργο να εκτελεί όμορφα αλλά τον Καρασαλίδη με κεφαλιά να στέλνει αρκετά πάνω από το οριζόντιο την μπάλα.

Η υπεροχή των παικτών του Πανσερραϊκού καρποφόρησε στο 25ο λεπτό , καθώς ο Said έπεσε έξυπνα μέσα στην περιοχή, αναγκάζοντας τον διαιτητή του αγώνα να δείξει το σημείο του πέναλτι από το οποίο ευστόχησε ο Kanis , βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, παρά την πολύ καλή προσπάθεια του Παπαδόπουλου που έπεσε στη σωστή γωνία , βρήκε μάλιστα την μπάλα , αλλά την είδε να καταλήγει στα δίχτυα.

Έπρεπε να περάσουν 32 ολόκληρα λεπτά για να πραγματοποιήσει την πρώτη της φάση η Βέροια , με όμορφη μπαλιά-λόμπα στον Μπλέτσα στην πλάτη των αμυντικών , αλλά τον παίκτη της Βέροιας να μην προλαβαίνει από καλή θέση να τσιμπήσει όσο θα έπρεπε τη μπάλα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Αψιμαχίες μεταξύ παραγόντων των δύο ομάδων και μικροτραυματισμο,ί είχαν σαν αποτέλεσμα ο τέταρτος διαιτητής να δείξει 3 λεπτά καθυστερήσεων για την ανάπαυλα.

2ο Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου είχαμε την είσοδο στο παιχνίδι του Bouoli στη θέση του Μπελεβώνη , όπως και λιγάκι αργότερα την θέση του Ιωάννου πήρε ο Περδίκης.

Στο 56ο , ξανά με τον ίδιο παίκτη τον Said , οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι , με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο ίδιος , τον Παπαδόπουλο να αποκρούει αρχικά, αλλά τον Kanis να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει με πλασέ από τη μικρή περιοχή το 0-2.

Πέντε λεπτά αργότερα, ξανά απειλητικός ο Πανσερραϊκός ο οποίος είχε όπως προαναφέραμε καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού την υπεροχή, σουτ από πλάγια θέση απέκρουσε ο Παπαδόπουλος αποσοβώντας το 0-3.

Στο 65ο λεπτό σουτ είχαμε ένα σουτ από τον Bouoli , έφυγε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Φτάσαμε αισίως στο 91ο λεπτό όπου σε μία αντεπίθεση των Σερραίων, ο πολύ ταχύς Μασκανάκης έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, στέλνοντας της στο βάθος της εστίας του Παπαδόπουλου και μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίαμβο για την ομάδα του

Στην επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 93ο λεπτό, ο Περδίκης έπιασε μια καλή κεφαλιά αλλά μπλόκαρε Γιαννίκογλου.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» δεν το έβαλε κάτω , επεδίωξε να πετύχει ένα τέρμα και το κατάφερε στο επόμενο λεπτό καθώς κέρδισε πέναλτι ο Κατσούκης και εκτέλεσε εύστοχα ο Φασίδης, γράφοντας και το τελικό αποτέλεσμα 1-3, σημαντική νίκη για την ομάδα του Παύλου Δερμιρτζάκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ Α' : ΜΑΛΑΝΔΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)

ΒΟΗΘΟΣ Β' :ΔΕΛΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΠΕΛΛΑΣ)

4ος ΔΙΑΗΤΗΤΗΣ: ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ)

ΒΕΡΟΙΑ (Γιάννης Ματζιαρίδης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Στίκας, Ντουμάνης, Μαραγκός (68’ Κατσούκης), Μασούρας (79’ Μουχάλης), Μπλέτσας, Ορφανδης (79’ Ισαακίδης), Φασίδης, Ιωάννου (56’ Περδίκης), Μπελεβώνης (46’ BOUOLI)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πεταυράκης, Παντεκίδης, Σιόντης (83’ Ανάκογλου), STINA (63’ Σοφιανός) Θυμιάνης, Μούργος (83’ Γιανναράκης), , KANIS (83’ Μασκανάκης), SAID (70’ Κατσαντώνης).